RSS
czwartek, 15 stycznia 2009
Barren Island
Barren Island (Jałowa Wyspa) leży na Morzu Andamańskim, jest jedną z najbardziej wysuniętych na wschód wysp Andamańskich. Jest to jedyny potwierdzony czynny wulkan w południowej Azji. Wyspa wraz z resztą Andamanów jest częścią indyjskiego terytorium Andamanów i Nikobarów i leży około 135 km na północny wschód od stolicy terytorium Port Blair. Pierwsze zarejestrowane erupcje wulkanu datowane są na rok 1787. Od tego czasu, wulkan wybuchał ponad sześć razy, ostatnio 2 maja 2006.
15:05, indiezabytki
Link Dodaj komentarz »
środa, 17 grudnia 2008
Khajuraho

Według legendy pierwotnie w skład zespołu wchodziło osiemdziesiąt pięć świątyń, do dziś zachowało się mniej niż dwadzieścia. Najbardziej znane świątynie to:

  • Kandarija
  • Dewi Dźagadamba
  • Wiśwanatha
  • Lakśmana

Prezentują one styl architektoniczny typowy dla północnych Indii.

Swą sławę zespół zawdzięcza szczególnie bardzo bogatej dekoracji rzeźbiarskiej zewnętrznych ścian świątyń. Tworzą ją rytmiczne układy splątanych ze sobą postaci. Wiele z nich ma charakter erotyczny, nieraz bardzo śmiały. Wiąże się to ze specyfiką lokalnego hinduizmu. Ćandelowie bowiem popierali skrajne sekty tantryczne, jak kapalikowie, kaulowie, kalamukhowie, czy zwolennicy kultu Sześćdziesięciu Czterech Jogiń. W skład ich pobożności wchodziły również rytuały orgiastyczne, wiążące się z zawieszeniem uznawanych norm moralnych. Zespół świątynny znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO

11:33, indiezabytki
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 28 października 2008
Historia Bangladeszu

Tereny obecnego Bangladeszu należały do Indii pod władaniem brytyjskim. W 1947 roku nastąpił podział na dwie części: Bengal Zachodni, który wszedł w skład Indii oraz Pakistan Wschodni - prowincję Pakistanu. W 1970 ówczesny Pakistan Wschodni spustoszył cyklon Bhola, powodując śmierć ponad 200 000 osób. Działania rządu pakistańskiego były niewystarczające, co spowodowało wzrost i tak już napiętych stosunków między nim a Bengalczykami. Czarę goryczy przelało niedopuszczenie do objęcia funkcji premiera przez Mudżibura Rahmana, mimo że jego partia, Liga Awami, zdecydowanie wygrała wybory. Prezydent Pakistanu, generał Yahya Khan, w porozumieniu z Zulfikarem Alim Bhutto, liderem Partii Ludowej, udaremnił zwołanie parlamentu i bezskutecznie usiłował stłumić ruch niepodległościowy, aresztując Mudżibura Rahmana 25 marca 1971 r. i ogłaszając stan wyjątkowy w Pakistanie Wschodnim. Zamach na demokrację przerodził się w falę krwawych represji: w ramach Operacji "Szperacz" armia pakistańska wymordowała w delcie Gangesu ok. 1-1,5 miliona cywilów i dopuściła się bezprecedensowo straszliwej liczby ok. 200 000 gwałtów. Mimo krwawej okupacji kraju Bengalska Wojna Wyzwoleńcza nie wygasła, prowadzona metodami partyzanckimi pod dowództwem pułkownika M.A.G. Osmaniego. 17 kwietnia 1971 sformowany został na wygnaniu pierwszy rząd Bangladeszu. Armia indyjska wspomogła partyzantkę Bangladeszu, wkraczając 22 listopada 1971 r. na teren Bengalu Wschodniego[1]. 16 grudnia armia pakistańska skapitulowała. Władzę przejęła Liga Ludowa, pod przewodnictwem Mudżibura Rahmana. Przyjęta w grudniu 1972 roku konstytucja uznała świeckość, demokrację, wolność i socjalizm za filary państwowości kraju. Założenia nowej polityki gospodarczej były wzorowane na Indiach. Tymczasem przeludnienie, korupcja i brak kapitału zagranicznego pogłębiły kryzys gospodarczy i anarchizowały społeczeństwo. Powszechne niezadowolenie obróciło się przeciw Lidze Ludowej i Mudżiburowi Rahmanowi, który został w 1975 roku zamordowany. Przez następne 15 lat wprowadzono rządy wojskowe, które utrzymywały cały czas stan wyjątkowy. W czasie ich rządów prowadzono roboty publiczne i dokonano reprywatyzacji sektora państwowego. Bangladesz rezygnując ze świeckości, zwrócił się w stronę państw arabskich. Jednak cały czas wybuchały antyrządowe demonstracje. Bezrobocie i niski poziom życia oraz zależność od pomocy z zagranicy stały się także podłożem do nastrojów antyindyjskich, szczególnie gdy w Assamie wybuchły zamieszki skierowane przeciwko uchodźcom z Bangladeszu. Odżył również konflikt o wody Gangesu. W grudniu 1990 roku prezydent Hossain Mohammad Ershad został zmuszony do rezygnacji. W lutym 1991 roku odbyły się wybory, w których zwyciężyła Narodowa Partia Bangladeszu, pod przewodnictwem Khaledy Zia.

Po wyborach w 1996 roku na czele rządu stanęła Hasina Wajed, córka Mudżibura Rahmana, przywódczyni Ligi Ludowej.

W 2001 Narodowa Partia Bangladeszu pod przewodnictwem Khaledy Zia powróciła do władzy.

Na przełomie maja i czerwca 2006 Bangladeszem wstrząsały strajki i zamieszki. Do tego doszły blokady dróg wiodących do Dhaki. W styczniu 2007 po kolejnych zamieszkach władzę objął tymczasowy rząd pod kierownictwem Fakhruddina Ahmeda. Będzie pełnił swoje obowiązki do czasu nowych wyborów parlamentarnych, przewidzianych na 2008 rok.

14:51, indiezabytki
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 14 sierpnia 2008
Gadi Sagar

Z usytuowanego na południe od murów miejskich stawu doprowadzano niegdyś wodę pitną dla miasta, a na jego brzegu stoją niewielkie świątynie. Zimą mieszka tu dużo gatunków ptactwa wodnego.

Wspaniała brama, wyginająca się w łuk nad drogą biegnącą w kierunku stawu, została zbudowana na zlecenie sławnej kurtyzany. Gdy zaproponowała sfinansowanie budowy, maharadża nie zgodził się, a cały pomysł wydał mu się wielce niestosowny. Jednak podczas nieobecności maharadży sprytna kurtyzana kazała zbudować bramę i na szczycie umieścić wizerunek Kriszny... maharadża nie mógł już jej zburzyć.

18:56, indiezabytki
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 05 czerwca 2008
Spotkania z dziką przyrodą
Wiele dużych rezerwatów przyrody i parków narodowych, m.in. Park Narodowy Rajaji i Rezerwat Tygrysów Corbett w Uttaranchal, oferuje wyprawy na grzbietach słoni.

Takie „słoniowe” safari umożliwia bliższy kontakt z przyrodą niż wyprawa dżipem. Krótkie safari ze słoniami organizuje się też w Rezerwacie Jaldhapara oraz w kilku parkach narodowych w Madhya Pradesh.

Podglądanie przyrody z samochodu nie jest może tak fascynujące, ale szerzej dostępne i warte rozważenia. Safari samochodami terenowymi proponują m.in. parki narodowe w Sariska i Ranthambhur w Radżasthanie, parki narodowe Kanha i Bandhawgarh w Madhya Pradesh.
11:46, indiezabytki
Link Dodaj komentarz »
piątek, 18 kwietnia 2008
Dolina Kwiatów
Pierwszym obcokrajowcem, który dotarł do legendarnej Doliny Kwiatów (lata 30. XX w.) był brytyjski alpinista Frank Smythe. Ludność Garhwalu od wieków znała jednak to miejsce. Latem (od połowy czerwca do połowy września) dolina mieni się barwami tysięcy dziko kwitnących kwiatów.

Wyrastające w tle, ośnieżone szczyty, m.in. Nilgiri Parbat (6474 m), kontrastują mocno z błękitem nieba.

Niegdyś dolinę odwiedzały rzesze miłośników trekkingu i pasterzy ze stadami. Niszczono kwiaty. Aby temu zapobiec, powstał tu niedawno park narodowy Valley of Flowers National Park, na terenie którego wolno przebywać wyłącznie w dzień, a obozowanie jest zabronione.

Trasa trekkingowa zaczyna się w Gowind Ghat, dokąd kursują lokalne autobusy z Joshimath. 13-kilometrowy dobrze oznakowany szlak wiedzie wąwozem Laxman Ganga aż do Ghangarii.

Z tego miejsca można też dojść ciekawą trasą do jeziora Hem Kund, gdzie podobno w poprzednim wcieleniu medytował sikhijski guru Gobind Singh. Szlak odbija od drogi do Doliny Kwiatów 3 km za Ghangarią; do celu pozostaje jeszcze 6 km.
19:29, indiezabytki
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 08 kwietnia 2008
Indie
Indie to państwo położone w Azji Południowej, od strony południowo - zachodniej otaczone wodami Morza Arabskiego, zaś od południowo – wschodniej - Zatoki Bengalskiej i Morza Andamańskiego. Do Indii należy też archipelag Lakkadiwów leżący na Morzu Arabskim

Indie to kraj niezwykle barwny, żywy, w którym na każdym kroku i w każdym zakątku napotkamy świat tajemniczych Hindusów, mnichów i fakirów, w którym wciąż obecna jest tradycja i prastare rytuały.

Każdy turysta w czasie swojej pierwszej podróży do Indii przeżywa szok kulturowy i oczarowanie, w zetknięciu z kolorowym krajobrazem kraju.

Respekt i podziw budzą wznoszące się wszędzie złote i brązowe posągi Buddy i Sziwy, piękne i tajemnicze kobiety odziane w błyszczące sari, śniadzi mężczyźni w turbanach na głowach i zagadkowy i melodyjnie brzmiący język.

Ilość i jakość usytuowanych tu zabytków zapiera dech w piersiach. Hinduskie miasta same w sobie są pomnikami kultury.
13:03, indiezabytki
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 17 marca 2008
Delhi

Delhi (hindi: दिल्ली, trb.: Dilli, trl.: Dillī; pendżabski: ਦਿੱਲੀ; urdu: دہلی; ang. Delhi) - miasto i dawna stolica Indii położona w północnych Indiach nad rzeką Jamuną; zamieszkuje ją 11,2 mln mieszkańców (2006), a aglomerację miejską 17,8 mln mieszkańców (2006). To drugie co do wielkości (po Bombaju) miasto Indii, wielki węzeł komunikacyjny, centrum przemysłu i kultury, miasto uniwersyteckie, z licznymi teatrami, galeriami, muzeami i zabytkami z okresu Wielkich Mogołów. Szerokość geograficzna 29ºN, Długość geograficzna 77ºE. 216 metrów nad poziomem morza. Powierzchnia 1483 km kwadratowych. Zagęszczenie – 23 tys. mieszkańców na km kwadratowy. Miasto przoduje w rozwoju technologii informacyjnej i telekomunikacyjnej (drugie w Indiach po Bangalore). To miasto wielu narodowości i wielu wyznań.

Delhi jest stolicą jednostki administracyjnej o tej samej nazwie mającej status Narodowego Terytorium Stołecznego Delhi (zajmuje większość jego obszaru). Na obszarze narodowego terytorium stołecznego Delhi znajduje się stolica Indii – Nowe Delhi. Władze terytorium zabiegają o przekształcenie go w stan.

11:47, indiezabytki
Link Dodaj komentarz »
Bombaj
Bombaj leży w zachodniej części Indii nad Morzem Arabskim. To największe i najbardziej kosmopolityczne miasto Indii do dziś nosi piętno architektury ery wiktoriańskiej. Jednocześnie jest to miasto slumsów zamieszkanych przez masowo ściągającą tu z całego kraju ubogą ludność.

Bombaj (w miejscowym języku marathi -Mumbai) jest położony na dwóch, połączonych ze sobą, wyspach - Bombaj i Salsette. Obie wyspy razem tworzą swoisty półwysep oddzielający Zatokę Bombajską na wschodzie od Morza Arabskiego na zachodzie. W południowozachodnim krańcu miasta znajduje się zatoka Back Bay. Od stałego lądu dzieli miasto wąski pas wody zwany Bassein Creek. Skupiska skał wulkanicznych położone w okolicy nazwane są Deccan Trap.
11:44, indiezabytki
Link Dodaj komentarz »